wtorek, 1 kwietnia 2014

Książka: Przemilczenia, Sue Eckstein

W książce Przemilczenia autorka przeplata wypowiedzi dwóch spokrewnionych kobiet...

Jedna z nich toczy swojego rodzaju wewnętrzny monolog, do którego skłania ją wizyta w domu, w którym mieszkała, jako mała dziewczynka. Druga uczestniczy w rozmowie z kimś, kto zadaje jej trudne pytania, skłania do słów układających się w historie, nigdy wcześniej nie ujawnione.

Pierwsza odczuwa skutki wojny, sączącej się z otaczających ją bliskich, którzy nigdy nie uwolnili się od koszmaru. Druga sama tej wojny doświadczyła. O tym co przeżyła opowiada ze skrępowaniem, to o czym mówi wydaje się jej oczywiste, nieistotne, skrupulatnie oddziela różne sfery życia, nie widzi, że tworzą całość i jak bardzo wpływają na jej późniejsze życie...

Ta książka powinna wzruszać, wstrząsać, budzić uczucie niesprawiedliwości, ale coś w niej nie gra. Dużo postaci, wiele zdarzeń, brak jakiejkolwiek chronologii i ciągłe dygresje wytrącają czytelnika z nastroju; poszukiwania związku między wypowiadającymi się kobietami stają się ważniejsze niż współodczuwanie i zrozumienie.

Jest jednak w Przemilczanych coś wartego uwagi; autorka w ciekawy sposób ukazała jak zachowania i gesty rodziców i dziadków zmieniają życie ich dzieci, jak dorośli zmieniają się pod wpływem wnuków, jak patrzą na swoje poczynania przez pryzmat lat...

Niestety, to wciąż zbyt mało bym szczerze mogła polecić tę pozycję.

foto net

4 komentarze:

  1. No proszę, zajrzałam do Ciebie po raz pierwszy i od razu miłe zaskoczenie - książka, po której okładce od razu widzę, że chcę przeczytać. Uwielbiam opowieści wojenne, czy to z punktu widzenia cywili, czy żołnierzy. Ciekawym elementem wydaje się kreacja dwóch kobiet, o których wspomniałaś. Może odczuwasz niedosyt, ale ja mogłabym dać tej książce szansę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pierwszy raz słyszę , ale brzmi wciągająco!
    xoxo
    http://pandamone.blogspot.com/2014/04/not-so-little-black-dress.html

    OdpowiedzUsuń

lubię, jak zostawiacie mi komentarze :3