środa, 28 maja 2014

Książka: Soból i panna, Józef Weyssenhoff

Michał Rajecki, panicz na Jużyntach, odkąd opuścił dom dla zabaw uniwersyteckich, co roku, w porze wakacyjnej, przybywa w rodzinne strony. Oddaje się tam swej największej pasji i całe dnie przepędza na polowaniach. Towarzyszem jego jest panicz, niedużo od Misia starszy, Stach Pucewicz. Stach, choć stanu szlacheckiego, prawdziwym jest ziemianinem, zwierzynę i lasy czuje jak miejscowi i rolnikowi na równi kapelusza uchyla, co każdemu innemu, stanem podobnemu lub wyższemu od siebie. Obaj panicze, przystojni, postawni, a sprytni, upatrują sobie panny piękne i charakterne, jednak z chłopstwa pochodzące. Stach, bliższy roli, dziewczynę przysposabia sobie z domu bogatego i choć ojciec jego nieprzychylnie, z początku, na związek ten się zapatruje, to miłość jego głęboka jest. Janielka zaś to panna skromna, robotna i dobra z nich para będzie. Miś jednak duszę ma ptasią, tam gdzie sercu cieplej wędrującą, a niestały jest i wiele pokus go ciągnie. Prosta i naiwna Warszulka, w polu trawę grabiąca, tak różni się od znanych mu panien miejskich, chimerycznych i wyniosłych. Ufnie oddaje Misiowi serce i myśli wszystkie i choć czekać przyjdzie jej długo, wierną i kochającą znajdzie ją zawsze Michał.

Książka Soból i panna nie była dla mnie literaturą łatwą. Długie opisy przyrody i polowań, widzianych oczami myśliwego, obfitowały w nazwy zwierząt i roślin, których po prostu nie znam. Bardzo wolna, pozbawiona zwrotów, akcja nie ułatwia lektury szukającym wrażeń czytelnikom. Ta książka ma jednak swój urok, zaklęty w powolnym rytmie przyrody, w zwykłych dniach głównych bohaterów, trudnych decyzjach i ludzkich sprawach.

Prócz studium przyrody, na uwagę zasługuje równie ciekawe studium charakterów Michała Rajewskiego i Stanisława Pucewicza. Obaj młodzieńcy, w podobnym wieku i podobnego pochodzenia, są jednak bohaterami zupełnie różnymi. Michał to bywały w świecie, studiujący niespokojny duch. Stach jest domatorem, rolnikiem, żyjącym blisko natury i blisko ludzi zamieszkujących rodzinne strony. Jego spokój, opanowanie i doświadczenie górują nad zapalczywością Michała. Stach jest jego mentorem, wzorem, ale też przyjacielem. Jego dojrzała miłość, do niższej stanem Anieli Trembelówny, jest również przyczynkiem do ciekawych rozmów między bohaterami, natomiast dość oględne potraktowanie postaci kobiecych, sugeruje literaturę typowo męską.

foto fabryka.pl

1 komentarz:

lubię, jak zostawiacie mi komentarze :3