środa, 18 czerwca 2014

Premiera: Perfekcyjna kobieta to suka

Dziś, nakładem Wydawnictwa Feria, na rynek czytelniczy wkracza, przyjęta z wielkim entuzjazmem we Francji, książka pod tytułem "Perfekcyjna kobieta to suka. Poradnik przetrwania dla normalnych kobiet".

Perfekcyjna żona, matka, córka, pracownica, kucharka, sprzątaczka i kochanka... Dzisiejsza kobieta pełni wiele ról jednocześnie i we wszystkich próbuje być równie dobra i niezastąpiona. W efekcie wkłada wiele wysiłku w to, aby przypodobać się innym i zdobyć ich uznanie. Często próbuje dorównać perfekcyjnym kobietom, które zna lub takim, których istnienie próbuje jej wmówić kolorowa prasa i telewizja. Niestety droga do sukcesu i spełnienia jest zupełnie inna, bo ludzie lubią i cenią tych, którzy potrafią być egoistami, cenią swój czas, swoje umiejętności i siebie, tych, którzy zamiast próbować udowodnić całemu światu swoją fantastyczność, po prosty SĄ fantastyczni.

Zacznijmy więc od tego, że perfekcyjna kobieta nie istnieje. Istnieją natomiast perfekcyjne aktorki, które skutecznie odwracają uwagę od swoich niedoskonałości, maskują niepowodzenia i drwią z wad innych ludzi. Wniosek? Tak zwana 'perfekcyjna kobieta' to suka. I tę właśnie tezę próbują udowodnić nam autorki książki, w niezwykle zabawny i lekki sposób. Muszę przyznać, że jest to drugi tego rodzaju poradnik, który zdarzyło mi się czytać. Kilka lat temu, z tego co pamiętam dobrowolnie, zakupiłam książkę, o dość podobnej tematyce. Przeczytałam chyba jedną trzecią i śmiertelnie się zanudziłam. Niestety, mentorski ton, nawet przybrany żartobliwym językiem i zabawnymi przykładami, wyzierał z większości zdań. Książka była gruba, naszpikowana listami godnych zapamiętania rad, które dodatkowo zniechęciły mnie do dalszej lektury, niemalże krzycząc 'I tak nas nie zapamiętasz!', a po każdym kolejnym rozdziale nabierałam przekonania, że wszystko robię źle i w dodatku nigdy nie nauczę się robić tego dobrze! Perfekcyjna kobieta to suka wydawała mi się z początku właśnie taką pozycją - lekko mentorską, piętnującą typowe zachowania i postawy kobiet, których przecież nie są winne ani świadome i jeszcze bardziej zwiększającą dystans między mną a Perfekcyjną Mną.

No i dałam się zaskoczyć, bo ta książka ma formę humorystycznej instrukcji postępowania i nie-postępowania. Znajdziemy tu wiele jednostronicowych (i niewiele kilkustronicowych) rozdziałów, różnego rodzaju wyliczanki, zabawne mini testy, zbiór głównych zasad, wskazówki i uwagi, w tym niektóre bardzo przerysowane. Mi niezwykle podobają się różnego rodzaju zdania i sformułowania, które zdarza mi się słyszeć (lub które łatwo mogę sobie wyobrazić, wypowiadane przez niektóre znajome osoby) rozszyfrowane, przetłumaczone lub opatrzone zabawnym komentarzem. To pewnego rodzaju ośmieszanie i demaskowanie postaw, które we własnych umysłach przetwarzamy wielokrotnie, aż nie wiedząc kiedy zaczynamy czcić i uważać za niedoścignione wzorce, do których następnie próbujemy dążyć. Autorki książki, demaskując je, wręczają nam pewnego rodzaju narzędzia, o których istnieniu nawet nie wiedziałyśmy, których bałyśmy się użyć lub których używałyśmy nieumiejętnie - sarkazm i wątpliwości. Uświadamiają nam, że warto używać ich nie tylko przeciwko sobie. Ta książka nie jest poradnikiem do wkucia na pamięć, ale jednym wielkim transparentem, z czerwono wypisanym "WYLUZUJ!".

To niezwykły podręcznik - brak tu mentorskiego tonu, a lekki styl dodatkowo umila czytanie i zachęca do brania udziału w różnego rodzaju zabawach. To właśnie one prowadzą do autentycznej refleksji, do małego rachunku sumienia i zmuszają do niezobowiązującego dialogu. Bo żeby cokolwiek zmienić, trzeba umieć spojrzeć na siebie z dystansem, poznać swoje możliwości i ograniczenia. Trzeba jasno określić swoje cele, środki, których możemy użyć do ich osiągnięcia i cenę, którą jesteśmy w stanie za nie zapłacić. Ta książka nauczy nas, jak działać, żebyśmy same nie sprzedały się w zamian za majaczący gdzieś ideał. Uczy nas również krytycznie spojrzeć na innych, nie wierzyć we wszystko co nam mówią i uwierzyć, że w życiu trzeba być trochę suką :)

Książkę możecie zakupić tu Wydawnictwo Feeria.pl "Perfekcyjna kobieta to suka"


Ogromne podziękowania za egzemplarz recenzencki wędrują do Wydawnictwo Feeria


1 komentarz:

  1. Nie lubię poradników ale twoja recenzja jak i sam tytuł książki jest w jakiś sposób pociągający. To prawda aby radzić sobie w życiu trzeba pozbyć się rozterek typu: Co inni powiedzą? Co zrobić aby wszystkim było dobrze?

    OdpowiedzUsuń

lubię, jak zostawiacie mi komentarze :3